Zdrowie

Gabinety stomatologiczne i połączone z nimi obawy – jak nie obawiać się dentysty?

Mimo iż ubezpieczenie zdrowotne jest obligatoryjne oraz płaci je nieomalże każdy obywatel stworzonego przez nas kraju, dużo Polaków nie korzysta z usług stomatologów proponowanych w przychodniach. Najczęstszym powodem tego jest jakość samych profesjonalnych usług. Bywa, iż plomby wykonywane na lecznic wypadają już po kilku dniach oraz kolejne wizyty kończą się tak samo. Stomatolodzy w takich warunkach nie dysponują oprzyrządowaniem najlepszej jakości. Czasem, co nie powinno posiadać miejsca, nie przykładają oni trafnej wagi do swojej pracy.

Przez to tylko pogarszają stan zębów pacjentów. Warto wspomnieć również o uprzejmości, gdyż to w największym stopniu dostrzega pacjent, który tego samego dentystę odwiedzi na osobistej wizycie. Pacjent tratowany jest wtenczas z niemało pokaźniejszą uprzejmością, a dentysta podchodzi indywidualnie do każdego przypadku – tak, jak w gabinecie ortodonta września. Z przyczyny tych różnic wielu pacjentów decyduje się na prywatne wizyty oraz ponosi ponadprogramowe koszty leczenia. Wizyty prywatne są o dużo korzystniejsze dla wigoru naszych zębów nie każdy niemniej jednak ma okazję sobie na nie pozwolić. Leczenie jednego zęba na prywatnej wizycie ma prawo nas kosztować blisko 50-100 zł. Leczenie kanałowe to już koszt kilkuset złotych.

Ceny nie są więc małe, jakkolwiek mimo to w prywatnych przychodniach w szeregu przypadków są kolejki, a termin wizyty nie rzadko oddalony jest o parę dni, a nawet miesięcy z powodu ogromnej liczby chętnych. Wizyty u stomatologów nie są łatwe. Borowanie czy usuwanie zęba przeważnie jest bolesne, przez co wielu pacjentów unika wizyt u stomatologów tak długo, jak jest to tylko dopuszczalne.

Jakim sposobem się okazuje wolno odwiedzić stomatologa i w trakcie wizyty nie odczuwać bólu. Wszystko zależy naturalnie od podejścia samego dentysty. Jeden lekarz może w trakcie jednorazowej wizyty zająć się jednym zębem, a inny będzie prosił o parę wizyt, przy czym cały czas leczenie będzie dotyczyło tego samego zęba. W pierwszym przypadku niemniej jednak wizytę nie będziemy wzmiankować przyjemnie. W drugim natomiast najpewniej w ogóle nie poczujemy bólu. W wypadku duża grupa wizyt borowanie przebiega etapami. Po jakimkolwiek z nich zakładana jest tzw. trutka, dzięki jakiej kolejna wizyta też będzie bezbolesna. W ten sposób kolejno egzekwowane borowanie poprzedzane jest znieczulaniem.